Wielkie otwarcie Nowego Dworca w Lublinie

W styczniu Lublin zyska nowoczesny dworzec metropolitalny, który połączy komunikację autobusową, kolejową i miejską. Inwestycja trwająca prawie trzy lata, ma być oficjalnie otwarta 12.01.2024 r. Z tej okazji Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował specjalne wydarzenie dla mieszkańców.

Dworzec Lublin powstał naprzeciwko zabytkowego dworca PKP Lublin Główny, między ulicami Dworcową, Gazową a Młyńską. Zastąpi on modernistyczny budynek dworca autobusowego z lat 70. XX wieku, który działał przy al. Tysiąclecia. Budowa wystartowała w styczniu 2021 r. i zakończyła się w październiku 2023r.

Nowy obiekt zaprojektowano jako „budynek w budynku” – to dwa kubiki otoczone szklanymi ścianami o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zadaszenia daleko wychodzące poza obrys kubików opierają się na słupach kielichowych, które przywodzą na myśl splątane pnie drzew. Autorzy projektu, architekci z warszawskiej pracowni Tremend, postawili na kontrast obu brył: zabytkowej z 1877 roku i współczesnej.

Całkowita powierzchnia dworca, łącznie z dachem i jedną kondygnacją podziemną, wynosi 18 tys. m². Na podziemnej kondygnacji znajduje się parking. Z kolei obok dworca są trzy rzędy zadaszonych peronów dla podróżnych. Łączna powierzchnia inwestycji, wraz z placami manewrowymi to 19 tys. m².

Z okazji otwarcia dworca ZTM szykuje specjalne wydarzenie dla mieszkańców Lublina. Pierwszego dnia, w piątek 12.01.2024 r. planowane jest zamknięte spotkanie z udziałem władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji realizujących projekt oraz zaproszonych gości. Podczas spotkania ma nastąpić oficjalne otwarcie dworca z symbolicznym przecięciem wstęgi wśród błysków fleszy. Natomiast dni otwarte dla mieszkańców odbędą się w weekend 13-14.01.2024r. W programie planowane są wydarzenia takie jak gra terenowa dla dzieci z nagrodami, animacje i warsztaty dla najmłodszych, zwiedzanie budynku dworca z przewodnikiem, czy występy artystyczne i pokaz Sztukmistrzów. Podczas wydarzenia będą również prezentowane pokazy najnowocześniejszego taboru oraz będzie możliwość przejazdu zabytkowymi pojazdami. Będzie też kawa, herbata i foodtrucki oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na tle olbrzymiej ramki.

Na Dworcu metropolitarnym w Lublinie swoje otwarcie będzie miał również punkt sprzedaży bilety.pl, który jest kolejnym miejscem w Polsce, gdzie będziecie mogli kupić nasze bilety stacjonarnie.

Nowy Dworzec Lublin ma być nie tylko funkcjonalnym miejscem przesiadkowym, ale też atrakcyjnym punktem na mapie miasta. Jego otwarcie to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Lublina i poprawy jakości życia jego mieszkańców. Jeśli jesteś z Lublina, lub będziesz w tym czasie w okolicy, zapraszamy do wspólnego świętowania!