Życie jest teatrem

Karnawał w Wenecji to jedno z najbardziej znanych i kolorowych wydarzeń na świecie, które przyciąga co roku miliony turystów. Jeśli chcesz poczuć niepowtarzalny klimat tego święta, zaplanuj swój wyjazd na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, kiedy to odbędzie się jego kolejna edycja.

Karnawał w Wenecji 2024 – co warto wiedzieć?

Karnawał w Wenecji ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy to mieszkańcy miasta zaczęli organizować zabawy i maskarady, aby świętować koniec zimy i nadejście wiosny. Z czasem karnawał stał się okazją do zatarcia różnic społecznych i wyrażenia swojej osobowości i fantazji za pomocą strojów i masek. W XVIII wieku karnawał wenecki osiągnął szczyt popularności i sławy, ale później został zakazany przez władze austriackie i francuskie, które przejęły kontrolę nad Wenecją. Dopiero w 1979 roku karnawał został odnowiony i odzyskał swoją dawną świetność.

Tegoroczna edycja karnawału w Wenecji potrwa od 27 stycznia do 13 lutego. Tematem przewodnim będzie “La vita è teatro. Tutti in maschera” (Życie jest teatrem. Wszyscy w maskach). Karnawał będzie pełen spektakli, koncertów, pokazów, warsztatów i konkursów, które odbędą się w różnych miejscach miasta. Nie zabraknie też tradycyjnych wydarzeń, takich jak:

  • Lot Anioła – uroczyste otwarcie karnawału, podczas którego zwyciężczyni konkursu piękności z poprzedniego roku zjeżdża na linie z dzwonnicy na placu św. Marka, gdzie witają ją tłumy przebierańców.
  • Święto Marii – orszak dwunastu dziewcząt ubranych w historyczne stroje, które reprezentują różne dzielnice Wenecji. Orszak wyrusza z kościoła San Pietro di Castello i kieruje się do placu św. Marka, gdzie wybierana jest najpiękniejsza Maria roku.
  • Lot Orła – widowiskowy pokaz akrobatyczny, podczas którego znana osoba zjeżdża na linie z dzwonnicy na placu św. Marka, gdzie czeka na nią burmistrz miasta.
  • Parada Masek – codzienny konkurs na najlepszy kostium i maskę, który odbywa się na scenie na placu św. Marka. Jury ocenia kreatywność, oryginalność i wykonanie strojów, a zwycięzcy otrzymują nagrody.
  • Wielki Finał – zakończenie karnawału, podczas którego odbywa się ceremonia pożegnania Marii roku, pokaz fajerwerków nad laguną i symboliczne spalenie kukły boga karnawału.

Co warto zobaczyć w Wenecji przy okazji karnawału?

Oprócz uczestnictwa w oficjalnych wydarzeniach karnawałowych, mamy dla Ciebie kilka propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Wenecji.

  • Spaceruj po placu św. Marka i zobacz bazylikę św. Marka, pałac Dożów, dzwonnicę i zegar astronomiczny. To tutaj bije serce karnawału i to właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze stroje i maski.
  • Popłyń gondolą lub tramwajem wodnym po Canal Grande i zobacz wspaniałe pałace i mosty, które nadają Wenecji niepowtarzalny charakter. Nie zapomnij o moście Rialto, najstarszym i najbardziej popularnym moście w mieście.
  • Odwiedź wyspy laguny, takie jak Murano, która słynie z produkcji szkła Burano, znana z kolorowych domków i koronek, czy Torcello, gdzie znajdują się najstarsze kościoły weneckie.
  • Zobacz operę lub koncert w Teatro La Fenice, jednym z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych teatrów operowych na świecie, który został odbudowany po pożarze w 1996 roku.
  • Spróbuj typowych potraw i napojów karnawałowych, takich jak frittelle (smażone ciasteczka z rodzynkami lub kremem), galani (chrupiące placki z cukrem pudrem), cicchetti (przekąski z ryb, mięsa, sera i warzyw), spritz (napój z wina, wody gazowanej i likieru) czy bellini (koktajl z prosecco i puree z brzoskwiń).

Karnawał w Wenecji 2024 – jak dojechać?

Karnawał w Wenecji to niezapomniane przeżycie, które warto zaliczyć przynajmniej raz w życiu. To również dobra okazja, aby zobaczyć Wenecję w całej jej krasie i bawić się w towarzystwie ludzi z całego świata. Jeśli chcesz wybrać się na karnawał w Wenecji, ale mało korzystna wydaje się męcząca podróż samochodem lub drogie loty, rozważ opcję dojechania tam autokarem. To wygodny i tani sposób podróżowania. Nie zwlekaj, sprawdź i zarezerwuj najlepsze połączenia autokarowe już dziś.