Zwiedzamy Pragę!

Praga to miasto, które zachwyca swoim bogactwem kulturowym, historycznym i architektonicznym. Jest to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast w Europie, które ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom sztuki, jak i przyrody. Co warto zwiedzić w Pradze?

Zamek Praski

Zacznijmy od Zamku Praskiego, który jest największym zamkiem na świecie i symbolem czeskiej stolicy. Zamek Praski jest ogromnym kompleksem pałacowym, który obejmuje kilka budynków, kościołów, ogrodów i muzeów. Został założony w IX wieku i był siedzibą królów czeskich, cesarzy rzymskich, prezydentów Czechosłowacji i Czech. Zamek Praski jest nie tylko imponujący pod względem wielkości, ale także pod względem stylu architektonicznego, który łączy elementy gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu. Wśród najważniejszych zabytków Zamku Praskiego należy wymienić:

 • Katedrę św. Wita, która jest największym i najważniejszym kościołem w Czechach. Jest to wspaniała budowla gotycka, która ma 124 metry długości, 60 metrów wysokości i 96 metrów wysokości wieży. W katedrze znajdują się groby królów czeskich, świętych i biskupów, a także wspaniałe witraże, rzeźby i malowidła. Katedra św. Wita jest także miejscem przechowywania klejnotów koronnych Czech, które są pokazywane publiczności tylko raz na kilka lat.
 • Złota Uliczka –  to malownicza uliczka z kolorowymi domkami, w których niegdyś mieszkali złotnicy, strażnicy i pisarze. Najbardziej znanym mieszkańcem Złotej Uliczki był Franz Kafka, który żył tu w latach 1916-1917. W domkach znajdują się teraz sklepiki z pamiątkami, muzea i galerie.
 • Bazylika św. Jerzego, która jest drugim najstarszym kościołem w Pradze i przykładem architektury romańskiej. Została zbudowana w X wieku i przebudowana w XII wieku. W bazylice znajdują się groby czeskich książąt i księżniczek, a także barokowe ołtarze i obrazy. Bazylika św. Jerzego jest także miejscem koncertów muzyki klasycznej.

Most Karola

Kolejną atrakcją Pragi, której nie można pominąć, jest Most Karola – najstarszy i najbardziej znany most w mieście. Most Karola łączy Stare Miasto z Małą Stroną i jest częścią Królewskiej Drogi, która prowadziła do Zamku Praskiego. Most Karola został zbudowany w XIV wieku z inicjatywy cesarza Karola IV i jest ozdobiony 30 posągami świętych z okresu baroku. Most Karola jest nie tylko pięknym zabytkiem, ale także miejscem spotkań artystów, muzyków, sprzedawców i turystów. Z mostu roztacza się wspaniały widok na zamek, katedrę i rzekę Wełtawę. Polecamy wybrać się tam na spacer po zmroku, wtedy posągi robią największe wrażenie.

Praga, Most Karola

Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta to serce Pragi i jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Rynek Starego Miasta jest otoczony zabytkowymi kamienicami, kościołami i pałacami, które tworzą niepowtarzalny klimat. Na rynku znajdują się takie atrakcje jak:

 • Ratusz Starego Miasta, który jest gotycką budowlą z XIV wieku, która ma 69,5 metra wysokości wieży z zegarem. Z wieży będziemy podziwiać panoramę miasta, a co godzinę odbywa się pokaz ruchomych figur zegara astronomicznego, który pokazuje czas, pozycję słońca i księżyca, znaki zodiaku oraz sceny z życia Chrystusa i apostołów.
 • Kościół Marii Panny przed Tynem, to imponujący kościół gotycki z XV wieku, który ma dwie wieże o wysokości 80 metrów. W kościele znajduje się ołtarz główny, na którym jest obraz Madonny z Dzieciątkiem, a także grób Tycho Brahe, słynnego astronoma i matematyka.
 • Kościół św. Mikołaja – barokowy kościół z XVIII wieku, który ma kopułę o wysokości 75 metrów i wieżę o wysokości 65 metrów. W kościele znajdują się bogato zdobione ołtarze, freski i rzeźby, a także organy, na których grał Mozart. Kościół św. Mikołaja jest także miejscem koncertów muzyki klasycznej.

Dzielnica Żydowska

Dzielnica Żydowska, zwana także Josefovem, to historyczna część Pragi, która była zamieszkana przez Żydów od XIII do XX wieku. Dzielnica Żydowska jest jednym z najbardziej autentycznych i zachowanych zespołów żydowskich w Europie, który składa się z sześciu synagog, cmentarza i muzeum. Wśród najciekawszych zabytków Dzielnicy Żydowskiej należy wymienić:

 • Stary Cmentarz Żydowski, który jest najstarszym zachowanym cmentarzem żydowskim w Europie. Został założony w XV wieku i był używany do XVIII wieku. Na cmentarzu znajduje się około 12 tysięcy nagrobków, które są ułożone warstwami, ponieważ z powodu braku miejsca grzebano tu kilka poziomów grobów. Na cmentarzu spoczywają min. znani rabini i uczeni pochodzenia żydowskiego.
 • Synagoga Staronowa – najstarsza działająca synagogą w Europie. Została zbudowana w XIII wieku i jest przykładem stylu gotyckiego z elementami romańskimi i barokowymi. W synagodze znajduje się Arka Przymierza, w której przechowywane są zwoje Tory, a także legendarna flaga z Gwiazdą Dawida, która była używana przez żydowskich bojowników podczas powstania w getcie praskim w 1945 roku.
 • Synagoga Maiselowa – barokowa synagogą z XVI wieku, która była siedzibą żydowskiej gminy. W synagodze znajduje się muzeum żydowskie, które prezentuje historię i kulturę Żydów czeskich od średniowiecza do XX wieku. W muzeum można zobaczyć eksponaty takie jak książki, dokumenty, monety, stroje, biżuterię i przedmioty kultu.
 • Synagoga Pinkasowa – gotycka synagoga z XV wieku, która jest pomnikiem ofiar Holocaustu. Na ścianach synagogi znajdują się nazwiska ponad 77 tysięcy Żydów czeskich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. W synagodze znajduje się także wystawa rysunków dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie.

Hradczany

Hradczany to dzielnica Pragi, która leży na zachodnim brzegu Wełtawy i jest położona na wzgórzu, na którym znajduje się Zamek Praski. Hradczany to nie tylko zamek, ale także wiele innych zabytków, które tworzą malowniczy krajobraz. Wśród nich należy wymienić:

 • Loreta, czyli barokowe sanktuarium maryjne z XVII wieku, które jest miejscem pielgrzymek i modlitw. Loreta składa się z kaplicy, klasztoru, skarbca i dzwonnicy. W kaplicy znajduje się słynna figura Czarnej Madonny z Loreto, która jest uważana za cudowną. W skarbcu znajdują się cenne przedmioty sakralne, takie jak monstrancja z 6 tysiącami diamentów. W dzwonnicy znajduje się zegar z 27 dzwonami, które grają melodię Ave Maria co godzinę.
 • Pałac Wallensteina to renesansowy pałac z XVII wieku, który był siedzibą Albrechta von Wallensteina, potężnego generała i polityka. Pałac Wallensteina jest obecnie siedzibą Senatu Czech, ale jest częściowo udostępniony zwiedzającym. W pałacu można podziwiać bogato zdobione sale, freski, rzeźby i obrazy. W ogrodzie pałacowym znajdują się stawy, fontanny, pawilony i sztuczne jaskinie z kamiennymi potworami.
 • Kościół św. Mikołaja – barokowy kościół z XVIII wieku, który jest uważany za arcydzieło architektury i sztuki. Kościół św. Mikołaja ma kopułę o wysokości 70 metrów i wieżę o wysokości 79 metrów. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione freskami, rzeźbami, złotem i kryształami. W kościele znajduje się także organy, na których grał Mozart.

Mniej znane atrakcje Pragi

Praga to nie tylko znane i popularne zabytki, ale także wiele mniej znanych, ale równie ciekawych miejsc, które warto odkryć. Będąc w stolicy Czech wybierz się również do:

 • Muzeum Komunizmu, które jest muzeum poświęconym historii i skutkom komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji. W muzeum można zobaczyć eksponaty takie jak plakaty propagandowe, mundury, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, a także symulację więzienia i sali sądowej. Muzeum Komunizmu jest miejscem edukacyjnym i refleksyjnym, które pokazuje, jak ludzie żyli i walczyli pod komunistycznym reżimem.
 • Muzeum Miniatur to miejsce prezentujące niesamowite dzieła sztuki, które są tak małe, że można je zobaczyć tylko przez mikroskop. W muzeum znajdują się takie cuda, jak portret Antoniego Czechowa na ziarnku ryżu, panorama Pragi na włosie, czy Biblia na ziarnku sezamu. Muzeum Miniatur jest miejscem fascynującym i zadziwiającym, które pokazuje, jak wielka jest ludzka wyobraźnia i kreatywność.
 • Muzeum Muchy poświęcone życiu i twórczości Alfonsa Muchy, słynnego czeskiego malarza i grafika, który był przedstawicielem secesji. W muzeum udostępnione zwiedzającym jest ponad 100 oryginalnych dzieł Muchy, takich jak plakaty, obrazy, rysunki, fotografie, biżuteria i przedmioty osobiste. Muzeum Muchy jest miejscem pięknym i inspirującym, które pokazuje, jak artysta tworzył swoją niepowtarzalną sztukę.
Praga, Rynek, zegar słoneczny

Praga to jedna ze stolic europejskich, która ma wiele do zaoferowania każdemu, kto ją odwiedzi. Jest to miasto pełne historii, kultury, sztuki i uroku, zachwycające swoją architekturą i niepowtarzalną atmosferą. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy i poczuć jego ducha.

Jednym z najlepszych sposobów, aby dotrzeć do Pragi, jest podróż autokarem, która niesie za sobą wiele korzyści, o których przeczytasz tutaj. Nie zwlekaj i zarezerwuj swój przejazd autokarem już dziś!