Zakochaj się w Paryżu

Paryż to miasto marzeń, które przyciąga miliony turystów z całego świata. Jako jedno z najważniejszych centrów kultury, sztuki, mody i gastronomii w Europie ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, jak i współczesności. Możesz się tam dostać na wiele sposobów. Jeśli zastanawiasz się, jak dotrzeć do stolicy Francji i uniknąć długich kolejek na lotnisku, odpowiedź jest prosta – wybierz się w swoją francuską podróż autokarem! Jest to jedna z najtańszych i najwygodniejszych opcji, a co więcej, Paryż i tak zachwyca od samego początku. Zawsze marzyła Ci się podróż do tego niezwykłego miasta? Sprawdź, dlaczego warto.

Pierwszy przystanek Wieża Eiffla

Nie da się opisać Paryża bez wspomnienia o jego symbolu – Wieży Eiffla. To żelazna konstrukcja o wysokości ponad 300 metrów, która została zbudowana na wystawę światową w 1889 roku. Z Wieży Eiffla można podziwiać panoramę miasta, a także wejść do restauracji lub muzeum na jej szczytach. Bilet wstępu kosztuje od 10 do 25 euro w zależności od tego, czy chcesz wjechać windą czy schodami. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja turystyczna Francji i jednocześnie miejsce, gdzie wiele ludzi powiedziało „TAK” miłości swojego życia.

Drugie paryskie must-see – Luwr

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Paryża jest Luwr – największe i najbardziej znane muzeum na świecie. Luwr mieści się w dawnym pałacu królewskim nad Sekwaną i posiada ponad 35 tysięcy eksponatów z różnych epok i kultur. Wśród nich znajdują się takie arcydzieła jak tajemniczo uśmiechająca się Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Luwr jest tak ogromny, że trudno go zwiedzić w całości w jeden dzień. Bilet wstępu dla osoby dorosłej powyżej 26 lat kosztuje kilkanaście euro.

Gotycka katedra Notre-Dame

Jeśli chcesz poczuć ducha Paryża, musisz odwiedzić Katedrę Notre-Dame, która jest zapierającą dech w piersiach gotycką perłą na Wyspie Cite. Katedra została zbudowana między XII a XIV wiekiem i jest miejscem wielu historycznych wydarzeń, takich jak koronacja Napoleona czy beatyfikacja Joanny d’Arc. Katedra jest znana ze swoich wspaniałych rozet, łuków przyporowych i rzeźb gargulców. Niestety, w 2019 roku katedra została częściowo zniszczona przez pożar i obecnie jest remontowana. Można ją jednak podziwiać z zewnątrz i wesprzeć jej odbudowę.

Muzeum Pompidou

Paryż to także miasto sztuki nowoczesnej i awangardy. Jeśli lubisz takie klimaty, koniecznie zajrzyj do Centrum Pompidou – muzeum i centrum kultury poświęconego sztuce XX i XXI wieku. Centrum Pompidou ma niezwykłą architekturę, która eksponuje elementy konstrukcyjne i instalacyjne na zewnątrz budynku. W środku znajdziesz kolekcję ponad 100 tysięcy dzieł sztuki, takich jak obrazy Picassa, Matissa czy Daliego, a także rzeźby, fotografie, filmy i instalacje multimedialne. Bilet wstępu kosztuje  kilkanaście euro. Przyjemność obcowania ze sztuką możesz mieć również na wzgórzu Montmartre, gdzie znajduje się bazylika Sacré-Cœur. To miejsce ma niesamowity klimat i cudowny widok na całe miasto.

A może chcesz zwiedzić Paryż w nieco innej odsłonie?

Paryż ma też swoją mroczną i tajemniczą stronę, którą możesz odkryć odwiedzając katakumby – sieć podziemnych tuneli i komór pełnych ludzkich kości. Katakumby powstały w XVIII wieku jako sposób na rozwiązanie problemu przepełnionych cmentarzy. Szacuje się, że w katakumbach spoczywa około 6 milionów ludzi, których szczątki tworzą makabryczne dekoracje i napisy. Zwiedzanie katakumb jest możliwe tylko z przewodnikiem i trwa około 45 minut.

Rejs po Sekwanie

Jeśli chcesz zobaczyć Paryż z innej perspektywy, wybierz się na rejs statkiem wycieczkowym po Sekwanie. To doskonały sposób na podziwianie najpiękniejszych zabytków i mostów miasta z pokładu łodzi. Rejsy odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy, a niektóre oferują także posiłki i muzykę na żywo. Ceny rejsów wahają się od 15 do 100 euro w zależności od długości trasy i standardu usług. Jest to także doskonały pomysł na randkę 😉

Powiedz „kocham cię” w 300 językach

Jak wcześniej wspomnieliśmy, Paryż to także miasto zakochanych, które ma wiele romantycznych miejsc do odkrycia. Jednym z nich jest Mur miłości (Le mur des je t’aime) – ściana pokryta napisami „kocham cię” w ponad 300 językach. Mur znajduje się w parku Jehan Rictus na wzgórzu Montmartre i jest popularnym miejscem dla par, które chcą wyznać sobie uczucia lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wstęp na mur jest darmowy.

Dzielnica pełna magii

Jeśli czujesz zmęczenie na samą myśl o tłumie turystów, udaj się do Dzielnicy Łacińskiej. To magiczne miejsce, pełne urokliwych kawiarenek i uliczek. Możecie tu przespacerować się i poczuć klimat prawdziwego Paryża. Dzielnica Łacińska (fr. Quartier Latin) to nazwa nadana obszarowi obejmującemu północną część V dzielnicy i wschodni fragment VI dzielnicy Paryża. Nazwa ta pochodzi od języka łacińskiego, którym posługiwali się studenci i nauczyciele uniwersytetu Sorbony, założonego w XIII wieku. Dzielnica Łacińska to miejsce, gdzie łączą się różne epoki i kultury, od starożytności po współczesność. Znajdziesz tu zarówno zabytki architektury, jak i zachwycające uliczki, kawiarnie, restauracje, księgarnie i galerie sztuki. To także dzielnica młodzieżowa i intelektualna, gdzie tętni życie studenckie i artystyczne.

Z wizytą u wybitnych Francuzów

Niedaleko Dzielnicy Łacińskiej znajduje się także Panteon – miejsce pochówku wielu sławnych Francuzów. To nie tylko cmentarz, ale też budowla o przepięknej architekturze. Panteon położony jest na wzgórzu Sainte-Geneviève i jest monumentalną budowlą w stylu neoklasycystycznym, zaprojektowaną przez architekta Jacques-Germain Soufflota na zlecenie króla Ludwika XV. Początkowo miała być to świątynia poświęcona patronce Paryża, św. Genowefie, ale po rewolucji francuskiej została przekształcona w mauzoleum, w którym spoczywają szczątki wybitnych Francuzów. Wśród nich są m.in. Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, Emil Zola, Aleksander Dumas, Maria Skłodowska-Curie i wielu innych. Panteon jest także znany z eksperymentu fizycznego, jaki przeprowadził tu w 1851 roku fizyk Leon Foucault, dowodząc obrotu Ziemi za pomocą wahadła.

Coś dla miłośników książek

Jeśli jesteście miłośnikami książek, koniecznie odwiedźcie Shakespeare and Company, uroczą księgarnię  mieszczącą się w centrum Paryża, a dokładniej przy Quai de Montebello, naprzeciw katedry Notre-Dame. To jedna z najsłynniejszych i najstarszych księgarni anglojęzycznych w Paryżu, założona w 1919 roku przez Amerykankę Sylvię Beach. W latach 20. i 30. XX wieku była to mekka dla pisarzy pokolenia zagubionego, takich jak Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, James Joyce, Ezra Pound czy Gertrude Stein. Księgarnia była także miejscem spotkań i dyskusji intelektualnych, a także schronieniem dla wielu artystów. Obecny właściciel księgarni kontynuuje tradycję gościnności i kultury. Można tu kupić lub pożyczyć książki, wziąć udział w czytaniach, warsztatach i koncertach, a nawet przenocować na jednym z łóżek rozstawionych wśród regałów.

Paryż ma swoją własną Wenecję

A jeśli macie ochotę na coś naprawdę zaskakującego, wybierzcie się na spacer po kanałach Paryża, które przecinają miasto. Najbardziej znany jest Kanał Saint-Martin, który łączy Sekwanę z Kanałem Ourcq. Został on wybudowany w 1825 roku na polecenie Napoleona I, aby zapewnić dostawę wody pitnej do miasta i ułatwić transport towarów. Kanał Saint-Martin ma długość około 4,5 km i jest ozdobiony dziewięcioma śluzami i dwoma mostami zwodzonymi. Spacerując lub pływając wzdłuż kanału, można podziwiać malownicze widoki, zabytkowe budynki, romantyczne kawiarnie i sklepy, a także obserwować codzienne życie mieszkańców. Kanał jest także miejscem częstych imprez i festiwali, takich jak Fête de la Musique czy Nuit Blanche.

Paryż nigdy nie nudzi i każdy znajdzie w nim coś ciekawego do odkrycia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się tam autokarem, samolotem czy samochodem, możesz być pewien, że spędzisz tam niezapomniane chwile. Paryż to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu! Oczywiście, nie zapomnijcie o smakowaniu prawdziwych francuskich bagietek, bajgli, kawie w małych kafejkach, i winie. W końcu to jest Paryż! A jeśli marzysz o poznaniu tego miasta nie czekaj i wyszukaj najlepsze połączenie autokarowe do Paryża już dziś w naszej wyszukiwarce.