Weekendowe wypady autokarem (Litwa – Kowno)

Wypady autokarem za granicę oferują możliwość odkrywania nowych, fascynujących miejsc w niskiej cenie.
Jeśli skorzystamy z połączeń nocnych, możemy zaoszczędzić na noclegach i mamy aż 2 dni na zwiedzanie. Dla osób, które chcą podróżować po Europie budżetowo, tanie połączenia autobusowe to doskonałe rozwiązanie.
Rozpoczynamy serię Weekendowe wypady autokarem, gdzie będziemy opisywać najdogodniejsze, międzynarodowe połączenia autobusowe. Na początek, na naszą bazę wypadową obieramy stolicę Polski, czyli Warszawę. Zakładamy, że mamy wolny weekend (sobota, niedziela), więc będziemy dobierać nasze połączenia tak, aby móc zobaczyć jak najwięcej podczas krótkiego pobytu.
W tych seriach będziemy wrzucać praktyczne porady, jak znaleźć tanie połączenia autobusowe, noclegi oraz co ciekawego zobaczyć w okolicznych miejscach.

Bilety autokarowe na Litwę

Najszybciej autokarem z Warszawy dostaniemy się do naszych północnych sąsiadów. Autobusów z Warszawy na Litwę jest bardzo dużo w ciągu dnia, ale nas interesują połączenia nocne. Zaczniemy nieco inaczej, zamiast stolicy Litwy, wybierzemy się tym razem do Kowna, równie pięknego miasta. Po wpisaniu w wyszukiwarkę bilety.pl, mamy 2 połączenia nocne w piątek:

 1. 22:20 lub 23:00 z Dworca Zachodniego lub 22:30 z Dworca Centralnego 04 – przyjazd do Kowna o 5:45 – linia Ecolines – bilet 99 zł* – czas podróży 7h
 2. 23:45 z Dworca Zachodniego – przyjazd do Kowna o 7:15 – linia Lux Express – bilet 130 zł – czas podróży 7h30min

Powrót z Kowna do Warszawy

Powrót planujemy na poniedziałek rano. Poszukujemy połączeń, które ruszają w niedzielę wieczorem z Kowna. Do wyboru mamy:

 1. 22:35 z Kowna – przyjazd do Warszawy o 4:30 – linia Eurobus/Biacomex S.A. – bilet 106zł – czas podróży 6h
 2. 23:45 z Kowna – przyjazd do Warszawy o 6:35 – linia Ecolines – bilet 129zł – czas podróży 6h15min

W takim układzie możemy zapłacić niewiele ponad 200zł za bilety w obie strony z Warszawy do Kowna. W tym uroczym, litewskim mieście mamy całe 2 dni na zwiedzanie.

Nocleg

Pozostaje nam wybór noclegu na jeden dzień. Wybieramy budżetowo nocleg w Apple Economy Hotel, za jedyne 115 zł od osoby. W cenę noclegu jest wliczone śniadanie. Obiekt znajduje się w samym centrum kowieńskiej starówki, więc jesteśmy bardzo blisko wielu zabytków i atrakcji.

Co zobaczyć w Kownie?

 1. Starówka – perła i najważniejsze miejsce w samym sercu miasta. Wszystkie budynki zostały zbudowane w znajdujących się obecnie miejscach. Warto pospacerować zabytkowymi uliczkami (ulica Zamkowa czy Brama Kowna), zajrzeć do muzeów i galerii sztuki, a także odwiedzić tamtejsze kawiarnie i bary, które tętnią życiem szczególnie w sezonie letnim.
 2. Park na zbiegu rzek – Kowno leży nad ujściem Wilii do Niemna, a park to idealne miejsce na spacer, relaks, zaledwie parę kroków od naszego noclegu. W letnie weekendy odbywa się tu masa imprez, pikników czy koncertów.
 3. Zamek w Kownie – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Punkt obowiązkowy.
 4. Żalgiris Kowno — miasto jest jednym z centrów koszykówki, najbardziej popularnego na Litwie sportu, a drużyna Żalgirisu jest rozpoznawalna w całej Europie. Warto więc wybrać się na mecz.
 5. Kiemo Galerija – darmowy wstęp dla wielbicieli street artu, każdy mural ma tam swoją historię

Kowno – gdzie zjeść?

 1. Bernelių Užeiga -Gospoda Chłopska – tutaj znajdziecie tradycyjne dania kuchni litewskiej, w bardzo rozsądnych cenach.
 2. Ogrody Zamkowe (Pilies Sodas) – po nocnej podróży autokarem warto wstąpić, gdzieś na kawę. Świetne miejsce z widokiem na zamek.
 3. Špunka – świetny pub z szerokim wyborem lokalnych piw kraftowych

Za naprawdę niewielką cenę możemy sobie zrobić krótki, weekendowy city break w Kownie. Koniecznie dopiszcie sobie to miasto do swojej listy życzeń, zajrzyjcie do miejsc przez nas polecanych i dopiszcie nowe. A i najważniejsze, najtańsze połączenia znajdziecie na bilety.pl.

*ceny biletów oraz rozkłady są dostępne w momencie pisania artykułu. Aktualne ceny oraz połączenia znajdziesz zawsze na naszej stronie