Plan na weekend – Kopenhaga

Stolica Danii i zarazem jedno z najpiękniejszych miast Europy, przyciągające tłumy turystów z całego świata jest idealnym celem na weekendową wycieczkę. To właśnie tutaj nowoczesność łączy się z historią, a kultura z przyrodą. A co najlepsze, można tam dotrzeć wygodnie autokarem z wielu miast w Polsce. Sprawdź, co ciekawego możesz zobaczyć w Kopenhadze!

Zacznijmy od kopenhaskiego must-see!

Malownicze Ogrody Tivoli są jednym z najpopularniejszych parków rozrywki na świecie, który został otwarty w 1843r. Znajduje się w samym centrum miasta i oferuje ponad 30 atrakcji, w tym karuzele, rollercoastery, dom strachu czy teatr pantomimy. W Ogrodach Tivoli, jak sama nazwa wskazuje, możesz  też podziwiać piękne kwiaty i fontanny. Wieczorami zmienia się w magiczne miejsce oświetlone tysiącami lampek, a z kolei w sezonie letnim odbywają się tu koncerty i pokazy fajerwerków.

Nyhavn jest malowniczym kanałem portowym, otoczonym kolorowymi kamienicami i restauracjami. To tutaj można poczuć atmosferę starej Kopenhagi i spróbować tradycyjnych dań kuchni duńskiej, takich jak smørrebrød (brzmi dziwnie, ale to nic innego jak kanapki z różnymi dodatkami) czy frikadeller (czyli takie nasze kotlety mielone). Nyhavn to także miejsce, gdzie cumują łodzie wycieczkowe, które zabierają turystów na rejs po kanale.

Pełna wyniosłości siedziba parlamentu duńskiego, rządu i sądu najwyższego, Pałac Christiansborg, to także była rezydencja królewska, która spłonęła już kilka razy w historii. Obecnie można zwiedzać część pałacu, w tym reprezentacyjne sale, kaplicę i wieżę, z której roztacza się piękny widok na miasto. W pałacu można też podziwiać bogatą kolekcję gobelinów przedstawiających historię Danii.

Najpopularniejszy symbol Kopenhagi, Mała Syrenka, to także jedna z najbardziej znanych rzeźb na świecie. Przedstawia postać z baśni Hansa Christiana Andersena o syrence, która zakochała się w księciu i poświęciła swoje życie dla niego. Rzeźba znajduje się na skale nad morzem, niedaleko cytadeli Kastellet. Mała Syrenka jest, niestety, często celem ataków wandali i protestów, dlatego czasem jest zabierana na wystawy lub naprawy.

A może chcesz zobaczyć nieoczywiste atrakcje Kopenhagi?

Dzielnica Christiania to samozwańcza wolna republika, która powstała w 1971 r. na terenie opuszczonej bazy wojskowej. Mieszkańcy Christianii żyją według własnych zasad i nie uznają prawa duńskiego. W dzielnicy znajdują się domy z recyklingu, warsztaty artystyczne, kawiarnie i sklepy. Christiania jest znana z tolerancji dla marihuany, która jest sprzedawana na tzw. Pusher Street. Zwiedzanie Christianii jest możliwe za darmo, ale należy przestrzegać lokalnych zwyczajów i nie robić zdjęć.

Muzeum piwa Carlsberg poświęcone jest historii i produkcji jednego z największych browarów na świecie. Znajduje się na terenie dawnej fabryki piwa Carlsberg, która działała w latach 1847-2008. W muzeum można zobaczyć butelki złotego trunku z różnych krajów i epok, największą na świecie kolekcję etykiet piwnych, a także najbardziej okazałe beczki piwa. W cenę biletu wlicza się degustacja napoju alkoholowego lub bezalkoholowego.

Renesansowy Zamek Rosenborg zbudowany w XVII wieku, był letnią rezydencją królów duńskich. Pierwszym właścicielem i pomysłodawcą zamku, Chrystian IV był wielkim miłośnikiem architektury holenderskiej. W Rosenborg można podziwiać wnętrza z różnych epok, w tym komnaty królewskie, gabinet skarbów i kaplicę. Przechowywane są tam również klejnoty koronne i insygnia królewskie Danii.

Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale Cmentarz Assistens jest atrakcją, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Znajdziesz tu okazałe grobowce sławnych postaci z historii Danii, takich jak, min., wspomniany wcześniej pisarz Hans Christian Andersen. Spacerując po tym nostalgicznym miejscu zagłębisz się w historii miasta.

Park Superkilen jest prawdziwym klejnotem dla miłośników sztuki i designu. Park ten łączy elementy z różnych części świata – zegar z Maroka, huśtawki z Iranu, i wiele innych ciekawostek. To idealne miejsce na relaks i odkrywanie różnych kultur.

Jeśli masz ochotę na imprezę, zdecydowanie musisz odwiedzić kopenhaską Czwartą Plażę. Co prawda samo miasto nie jest znanym miejscem plażowym, ale właśnie tam tętni życie. Lokalni mieszkańcy bawią się w barach z muzyką na żywo i fantastycznym widokiem na morze.

Podsumowując, Kopenhaga to malownicze miasto, które ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem popularnych, jak i tych mniej oczywistych atrakcji turystycznych. Zdecydowanie warto je odwiedzić i odkryć urok Kopenhagi. Dodatkowo pamiętaj, że podróż autokarem może być zarówno wygodna, jak i ekonomiczna. To jak, pakujemy walizki? 😉 Sprawdź połączenia w naszej wyszukiwarce!