Smakuj Belgii w kieliszku

Jeśli szukasz niepowtarzalnej atrakcji turystycznej, która pozwoli Ci poznać kulturę, historię i tradycję Belgii, nie możesz przegapić Jenever Festiwalu, który odbywa się w Hasselt w dniach 15-16 października. To największy festiwal poświęcony narodowemu trunkowi Belgów – jeneverowi, czyli ginevrowi. Na festiwalu będziesz mógł spróbować ponad 200 rodzajów tego aromatycznego alkoholu, podziwiać mistrzów destylacji, uczestniczyć w warsztatach i pokazach gotowania z jeneverem w roli głównej, a także bawić się przy muzyce i teatrze ulicznym. To wyjątkowa okazja, aby odkryć bogactwo smaków i kolorów Belgii w kieliszku.

Jenever, co to właściwie jest?

Jenever to alkohol produkowany z ziaren żyta, pszenicy i jęczmienia, aromatyzowany jagodami jałowca i ziołami. Brzmi aromatycznie? Oprócz naturalnego składu, jest jednym z najstarszych trunków europejskich, którego historia sięga XV wieku. Alkohol ten uważany jest za protoplastę ginu i ma swoją własną chronioną nazwę pochodzenia. Tylko Belgia, Holandia oraz część Francji i Niemiec mogą produkować napój o nazwie jenever/genever, genièvre lub peket. Jenever ma różne odmiany: młody (jonge), stary (oude), owocowy (vruchten) i kremowy (room). Każdy z nich ma inny skład, zawartość alkoholu i sposób podawania.

Co można zobaczyć na Jenever Festiwalu?

Festiwal ten to dwudniowa impreza, która odbywa się w centrum Hasselt – stolicy belgijskiego jeneveru. Na festiwalu znajdziesz wiele atrakcji dla każdego wyrafinowanego podniebienia, zarówno dużego, jak i mniejszego. Oto niektóre z nich:

  • Degustacja jeneveru: na festiwalu będziesz mógł spróbować ponad 200 rodzajów jeneveru z różnych regionów Belgii i Holandii. Możesz wybrać między klasycznymi smakami, takimi jak jałowiec, anyż czy mięta, a nowoczesnymi kompozycjami, takimi jak czekolada, wanilia czy malina. Możesz też skosztować specjalnego jeneveru festiwalowego, który jest destylowany na miejscu przez mistrzów rzemiosła.
  • Zwiedzanie Muzeum Jeneveru: jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii, produkcji i kulturze jeneveru, warto odwiedzić Muzeum Jeneveru, które mieści się w zabytkowej gorzelni z XVIII wieku. W muzeum możesz zobaczyć oryginalne urządzenia i narzędzia do destylacji, kolekcję starych butelek i etykiet, a także wystawy poświęcone różnym aspektom jeneveru. Możesz też wziąć udział w interaktywnych warsztatach i pokazach.
  • Gotowanie z jeneverem: jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, nie przegap pokazów gotowania z jeneverem w roli głównej, które odbywają się na tym festiwalu. Zobaczysz tam, jak profesjonalni kucharze przygotowują pyszne dania z wykorzystaniem jeneveru jako składnika lub dodatku. Możesz też nauczyć się robić własne koktajle z jeneverem pod okiem ekspertów.
  • Muzyka i teatr: na festiwalu nie zabraknie również rozrywki artystycznej. Na różnych scenach i placach wystąpią zespoły muzyczne, grające różne gatunki, od folku po rock. Będziesz też mógł podziwiać spektakularne przedstawienia teatru ulicznego, pełne kolorów, humoru i akrobacji. Nie zapomnij też o tradycyjnym orkiestrze jeneverowym, który zagra na nietypowych instrumentach zrobionych z butelek i kieliszków.

Na festiwalu znajdziesz też wiele innych atrakcji, takich jak targi produktów regionalnych, wystawy fotograficzne i malarskie, gry i zabawy dla dzieci, konkursy i quizy, a nawet fontannę z jeneverem. Możesz też skorzystać z okazji i zwiedzić piękne miasto Hasselt, które ma wiele zabytków i urokliwych zakątków.

Hasselt city hall at night. Liege, Flemish Region, Belgium.

Dlaczego warto jechać na Jenever Festiwal autokarem?

Jeśli chcesz odwiedzić Jenever Festiwal, najlepszym sposobem podróżowania jest autokar. Wybierając tę formę transportu:

  • Cieszysz się wygodnymi siedzeniami, klimatyzacją, toaletą i dostępem do Internetu. Nie musisz martwić się o korki na drodze, parkowanie czy stres za kierownicą. Możesz spokojnie odpoczywać lub podziwiać krajobrazy za oknem. Autokary są też jednymi z najbezpieczniejszych środków transportu, ponieważ są regularnie sprawdzane i obsługiwane przez profesjonalnych kierowców.
  • Oszczędzasz sporo pieniędzy w porównaniu z innymi środkami transportu. Bilety autokarowe do Belgii nie są drogie, a często można znaleźć promocje i zniżki. Ponadto nie musisz płacić za paliwo, opłaty drogowe czy parking.
  • Dbasz o środowisko, ponieważ autokary emitują znacznie mniej dwutlenku węgla niż samochody osobowe czy samoloty. Wybierając autokar, przyczyniasz się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu.
  • Masz dużą swobodę wyboru terminu i miejsca wyjazdu. Możesz wybrać spośród wielu połączeń autokarowych z różnych miast Polski do różnych miast Belgii. Możesz też łatwo zmienić lub anulować rezerwację, jeśli zmienią się Twoje plany. Masz możliwość skorzystać również  z podróży łączonych, które pozwalają Ci odwiedzić kilka krajów w jednej trasie.

Jak zarezerwować bilet autokarowy na Jenever Festiwal?

Jeśli chcesz zarezerwować bilet autokarowy na belgijski Jenever Festiwal, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wystarczy wpisać miasto wyjazdu i przyjazdu, datę podróży i liczbę pasażerów. Nasza wyszukiwarka porówna oferty wśród firm przewozowych i pokaże Ci najlepsze opcje cenowe i godzinowe. Możesz też skorzystać z filtrów, aby dopasować wyniki do swoich preferencji. Po wybraniu odpowiedniego połączenia możesz dokonać rezerwacji online lub przez aplikację, a płatności dokonasz za pomocą karty kredytowej, przelewu bankowego lub innych dostępnych metod płatności. Otrzymasz potwierdzenie rezerwacji wraz z biletem na swój adres e-mail. Proste? Sprawdź połączenia już dziś!