Filmowa uczta w stolicy Niemiec

Berlinale to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie, który co roku przyciąga tysiące widzów, krytyków, dziennikarzy i twórców z różnych krajów i kultur. Festiwal ma długą i bogatą historię, która sięga 1951 roku, kiedy to w podzielonym na dwie strefy Berlinie zorganizowano pierwszą edycję imprezy. Celem festiwalu było wtedy pokazanie, że Berlin jest miastem otwartym na świat i kulturalnie związanym z Zachodem. Od tego czasu Berlinale stało się miejscem wymiany międzykulturowej i platformą dla krytycznego i twórczego spojrzenia na społeczne i polityczne zagadnienia. Festiwal jest znany ze swojego zaangażowania w promowanie filmów niezależnych, artystycznych i alternatywnych, a także z uwagi na swoją nagrodę główną – Złotego Niedźwiedzia, przyznawaną przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem znanej osobistości filmowej.

Jak wygląda Berlinale?

Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 15-25.02.2024r.  zapowiada się bardzo interesująco i różnorodnie. W programie festiwalu znajdzie się około 400 filmów z różnych gatunków i sekcji, które będą pokazywane w kilkunastu kinach rozsianych po całym Berlinie, głównie w okolicach Potsdamer Platz. W sekcji Konkursowej, która skupia się na filmach fabularnych, będzie można zobaczyć około 20 filmów, które będą rywalizować o Złotego i Srebrne Niedźwiedzie.

Poza tym, na Berlinale będzie można zobaczyć wiele filmów z różnych sekcji, takich jak Berlinale Classics, Berlinale Special, Generation, Perspektive Deutsches Kino, Encounters, Retrospective, Berlinale Shorts, Berlinale Series, czy Berlinale Open House. Warto też wspomnieć o Europejskim Rynku Filmowym (EFM), który jest jednym z największych targów filmowych na świecie i który odbywa się równolegle do festiwalu. Na EFM spotykają się dystrybutorzy, producenci, finansierzy i agenci koprodukcyjni, aby nawiązywać kontakty i wymieniać się informacjami. Innym ciekawym wydarzeniem jest Berlinale Talents, tygodniowy cykl wykładów i warsztatów, który jest spotkaniem młodych filmowców z doświadczonymi mistrzami kina.

Przy okazji festiwalu zwiedź Berlin

Berlinale to nie tylko okazja do oglądania filmów, ale także do zwiedzania Berlina, miasta pełnego historii, kultury i atrakcji. Berlin ma wiele znanych i popularnych zabytków, takich jak Brama Brandenburska, Checkpoint Charlie, Wyspa Muzeów, czy Pomnik Holocaustu, ale także wiele mniej oczywistych i niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć.

Spreepark

Jest to opuszczony park rozrywki, który znajduje się w Plänterwald, niedaleko centrum Berlina. Park został otwarty w 1969 roku jako Kulturpark Plänterwald i był jedynym parkiem rozrywki w NRD. Po zjednoczeniu Niemiec park zmienił nazwę na Spreepark i rozbudował swoją ofertę, ale w 2001 roku zbankrutował i został zamknięty. Od tego czasu park popada w ruinę i jest miejscem fascynującym i upiornym zarazem. Można zobaczyć tu m.in. porzucone karuzele, kolejki górskie, figurki dinozaurów i zwierząt, czy ogromne koło młyńskie. Park jest ogrodzony i niedostępny dla zwiedzających, ale można podziwiać go z zewnątrz lub wziąć udział w oficjalnej wycieczce, która odbywa się raz w miesiącu.

Muzeum Stasi

Muzeum poświęcone historii i działalności Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD, czyli tajnej policji politycznej, która nadzorowała i kontrolowała społeczeństwo wschodnioniemieckie. Muzeum mieści się w dawnym budynku głównej siedziby Stasi, w dzielnicy Lichtenberg. Możesz tam zobaczyć m.in. biuro Ericha Mielke, szefa Stasi, sale konferencyjne, sale wystawowe z eksponatami dotyczącymi metod i technik szpiegowskich, represji i oporu, a także archiwum z dokumentami i materiałami zgromadzonymi przez Stasi. Muzeum jest miejscem edukacyjnym i pamięciowym, które ukazuje skutki totalitaryzmu i znaczenie wolności i praw człowieka

Hackescher Markt

To tętniący życiem plac i okolica w centrum Berlina, w pobliżu Wyspy Muzeów i Alexanderplatz. Hackescher Markt jest popularnym miejscem spotkań i rozrywki, gdzie można znaleźć wiele kawiarni, restauracji, barów i klubów, a także sklepy z modą i designem młodych berlińskich marek. Wokół placu znajdują się też zabytkowe budynki i zespoły podwórkowe, takie jak Hackesche Höfe, które są przykładem secesyjnej architektury i miejscem dla sztuki, kultury i kina. Na placu odbywa się też cotygodniowy targ, na którym można kupić świeże produkty, rękodzieło i pamiątki.

East Side Gallery

Najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego, który został zamieniony w galerię sztuki na wolnym powietrzu. Na ponad kilometrowym odcinku muru, który biegnie wzdłuż brzegu rzeki Sprewy, możesz podziwiać ponad 100 murali namalowanych przez artystów z całego świata, którzy wyrazili swoje przesłanie o wolności, pokoju i nadziei. Wśród najbardziej znanych dzieł są m.in. słynny Brudny pocałunek braci, przedstawiający pocałunek między przywódcami NRD i ZSRR, czy Trabant przebijający się przez mur, symbolizujący upadek komunizmu. East Side Gallery jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także pomnikiem historycznym i kulturalnym.

Tempelhofer Feld

Jest to ogromny park miejski, który powstał na terenie dawnego lotniska Tempelhof, zamkniętego w 2008 roku. Park ma powierzchnię ponad 300 hektarów i jest jednym z największych parków miejskich na świecie. Na terenie parku można znaleźć wiele atrakcji, takich jak ścieżki rowerowe, rolkowe i biegowe, place zabaw, ogrody działkowe, pola do gry w piłkę, grillowania i piknikowania, a nawet pole golfowe. Park jest też miejscem dla różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, takich jak festiwale, koncerty, targi, czy zawody. Tempelhofer Feld jest idealnym miejscem na odpoczynek i relaks w zielonej przestrzeni, a także na podziwianie architektury i historii dawnego lotniska.

Festiwal filmowy Berlinale to niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w świecie sztuki i odkryć niezwykłe historie, obrazy i emocje. To także doskonały pretekst, aby zwiedzić Berlin, miasto pełne zaskakujących i inspirujących miejsc. Jeśli chcesz doświadczyć tego wszystkiego, nie zwlekaj i zarezerwuj swój bilet na Berlinale 2024 już dziś. Najwygodniej i najtaniej jest dotrzeć do Berlina autokarem, na który bilet można zarezerwować w naszej wyszukiwarce. Nie przegap tej wyjątkowej okazji i zaplanuj swoją podróż do Berlina już teraz.