Dlaczego warto podróżować autokarem?

Po wyborze celu podróży, pozostaje nam wybór odpowiedniego transportu, którym chcemy dotrzeć na miejsce. Istnieje wiele stron oraz grup, które opisują jak znaleźć tanie bilety lotnicze i to one zyskały największą popularność, kosztem połączeń autokarowych.
Jednak istnieje kilka powodów, dla których podróżowanie autokarem jest o wiele korzystniejsze i w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na ten środek transportu. Linie autokarowe stale się rozwijają i mogą w wielu sytuacjach stanowić najtańszą alternatywę bądź jedyną opcję w przypadku np. mniejszych miejscowości.

  • Koszty

Ceny biletów autobusowych są często znacznie niższe od innych środków transportu. Zwłaszcza, jeśli kupujesz bilety z wyprzedzeniem. Do tego podlegają mniejszym wahaniom niż na przykład bilety lotnicze, gdzie ceny zmieniają się bardzo często.  Również akcje promocyjne pozwalają zdobyć tanie bilety autokarowe. Chciałbyś odwiedzić Rygę, stolicę Łotwy, już za kilka euro? O tym, jak szukać tanich połączeń autobusowych, piszemy w artykule Tanie bilety autokarowe – gdzie szukać? Poradnik.
Nie tylko ceny połączeń, ale koszty związane z przewozem bagażu. Bilety autobusowe w swojej cenie już zawierają opłatę za bagaż, często jest to nawet 2 sztuki do 30 kg, w zależności od przewoźnika, którego wybierzemy. Do tego jeszcze bezpłatny bagaż podręczny, więc jeśli wybieramy się na dłuższy, kilkumiesięczny pobyt, może okazać się, że podróż autokarem z dużym bagażem będzie o wiele tańsza.

  • Dostępność

Siatki połączeń autokarowych są o wiele bardziej rozbudowane, co oznacza, że oferują miejsca, do których o wiele trudniej dostać się samolotem czy pociągiem. Zwłaszcza, jeśli potrzebujemy dostać się do pracy, do małej miejscowości np. w Niemczech, warto przejrzeć połączenia autobusowe. Przypominamy, że na stronie bilety.pl znajdziesz ich o wiele więcej, ponieważ łączy ona wszystkich największych przewoźników na rynku, tj. Sindbad, Ecolines czy Flixbus. Do tego dworce autobusowe znajdują się w centrach miast, nie ma potrzeby szukać transportu czy taksówki z lotniska.

  • Komfort

Większość firm autokarowych stara się zapewnić jak największy komfort pasażerom. Autobusy są teraz wyposażone w wygodne siedzenia, klimatyzację, toalety i gniazdka elektryczne. Podczas podróży mamy do dyspozycji przestronne pojazdy, gdzie możemy dostosować fotel, tak by się zdrzemnąć, a korzystając ze stolika przed nami zjeść posiłek czy pracować na laptopie. Podczas przerw możemy opuścić pojazd, przespacerować się i zaczerpnąć świeżego powietrza, dzięki czemu nie musimy całej podróży spędzać w jednej pozycji. Podczas podróży nocnych można zaoszczędzić czas śpiąc w drodze do celu.

  • Bezpieczeństwo i ekologia

Wartym odnotowania jest fakt, że nowoczesne autokary są bardzo bezpieczne. Pojazdy te są wyposażone w masę nowej technologii odpowiedzialnej za utrzymanie toru jazdy, wykrywanie poślizgu czy ulepszone systemy hamowania.
Oczywiście autobusy emitują do atmosfery o wiele mniej zanieczyszczeń niż samoloty, więc warto także odnotować, że podróżowanie autokarem jest bardziej ekologiczne. W przyszłych latach będzie można także zauważyć na drogach o wiele więcej elektrycznych autobusów.  
Również w porównaniu do przejazdów samochodem, gdy autobus jest pełny, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych na osobę.

  • Tańsze wakacje oraz urlopy

Przeglądając ofertę biur podróży czy w poszukiwaniu tanich biletów lotniczych często możemy trafić na tańsze opcje z innych lotnisk, zarówno w Polsce, jak i Europie. Dla przykładu wakacje z wylotem z Katowic potrafią być nawet o kilkaset złotych tańsze od tych z lotniska w Warszawie. Trafiamy także na świetne oferty tanich lotów do Azji czy Afryki z lotniska w Berlinie czy Budapeszcie. W takim wypadku warto rozważyć przejazd autokarem w obydwie strony, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy w naszym wakacyjnym budżecie.

Podróże autokarem to zwiedzanie świata niskim kosztem. Pozwalają odkrywać miejsca, w które zwykle nie mielibyśmy szansy dotrzeć. Możemy podziwiać krajobrazy podczas całej trasy, a także zajrzymy do mniejszych miejscowości czy miasteczek, gdzie autokar ma przystanek. Podróż na pokładzie autokaru wcale nie musi być nieprzyjemna, Wystarczy dobrze się do niej przygotować, zabrać na pokład książkę lub pobrać filmy, których często nie mamy czasu obejrzeć.  Wygoda na pokładach nowoczesnych autobusów sprawi, że dotrzemy na miejsce wypoczęci i gotowi na odkrywanie i nowe doświadczenia.