Co zabrać w podróż autokarem?

Macie już swój bilet autobusowy na platformie bilety.pl? Czeka Was długa podróż do wymarzonej destynacji, ale nie do końca wiecie, jak się przygotować i co zabrać na taką podróż? Jeśli chcecie mieć pewność, że jesteście dobrze przygotowani na każdą ewentualność zapoznajcie się z poniższym artykułem. Podpowiadamy co spakować na wakacje. a także co dobrze jest mieć w swoim bagażu podręcznym podczas jazdy autobusem.

Bagaż podręczny

  1. Jedzenie i przekąski – na dłuższą podróż autokarem warto zapakować coś na ząb. Niech to jednak będzie lekkostrawne jedzenie oraz takie, którego zapach nie rozniesie się po całym autokarze. Świetnie sprawdzają się kanapki, pokrojone warzywa czy owoce, unikajcie raczej rzeczy, które się kruszą albo mogą pobrudzić siedzenie.
  2. Mokre chusteczki – bądź mokry papier lub żel antybakteryjny. Zadbajcie o higienę zarówno przed jak i po jedzeniu,
  3. Portfel i dokumenty – pamiętajcie, że nie wszystkie granice są jeszcze otwarte, a po przekraczaniu granic w UE również zdarzają się kontrole. Dokumenty uprawniające do podróży należy mieć zawsze przy sobie. Do tego zróbcie skan dowodu oraz paszportu i umieście go w innym miejscu. W przypadku zgubienia dokumentów jesteście uratowani. W portfelu warto mieć również drobne w lokalnej walucie.
  4. Rozrywka – weźcie ze sobą książkę, może być również w formie audiobooka lub pobierzcie film z ulubionej platformy. Przejazd autokarem to może być czas, kiedy nadrobicie zaległości filmowe.
  5. Słuchawki – zatyczki do uszu czy opaska na oczy. Jeśli chcecie odpocząć podczas podróży autokarem te rzeczy to niezbędnik. Przydadzą się również, jeśli nocujemy w hostelach, w pokojach wieloosobowych.
  6. Szczoteczka do zębów i pasta – warto mieć w bagażu podręcznym, by odświeżyć oddech podczas postojów, w czasie długiej podróży. Od razu poczujecie się lepiej.

Bagaż główny

W momencie, gdy nie planujemy co zabrać ze sobą w podróż, często narażamy się na odwieczny problem każdego podróżnika – zabieramy nie za mało, a wręcz zbyt dużo rzeczy, które są nam potem kompletnie niepotrzebne, a które później musimy dźwigać. Na co więc zwrócić uwagę przy pakowaniu swojego bagażu? Weżcie pod uwagę przede wszystkim na jak długo się wybieracie, czy nastawiacie się raczej na plażowanie, a może aktywny wypoczynek? Do tego sprawdźcie przewidywaną prognozę pogody w danym miejscu, a także jaki limit bagażu ma dany przewoźnik (czy macie bagaż rejestrowany, a może jedynie podręczny?

  1. Ubrania i obuwie – wystarczy mieć jedną parę obuwia na sobie (zwykle tę najcięższą), a do plecaka spakować jedynie klapki/japonki lub jeśli jest to gorące miejsce – sandały. Ilość koszulek, spodenek czy długich spodni zawsze uzależniamy od długości wyjazdu oraz czy na miejscu możemy np. zrobić pranie. Fajnie również zaopatrzyć się w oddychającą odzież termiczną, która zajmuje mniej miejsca, a także łatwo się pierze, dzięki temu można też zabrać ich po prostu mniej. Koniecznie nakrycie głowy – jeśli jest zimno – czapka termiczna, a jeśli mamy chronić się przed słońcem to czapka z daszkiem lub kapelusz. Warto umieścić w bagażu również koszulę, która może być przydatna przy zwiedzaniu, jak i sprawdzi się na bardziej oficjalne okazje – np. wyjście do restauracji czy teatru. W letnie dni niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają komfort zwiedzania. A na plażę koniecznie strój kąpielowy.
  2. Kosmetyczka – zawsze w wersji mini. Mini tubki pasty do zębów, a także małe opakowania żelu pod prysznic czy szamponu, które dostępne są np. w Rossmanie. Wszystko to oszczędność miejsca. Czy zabierać ze sobą ręcznik zależy od miejsca, do którego jedziemy. Niektóre z nich oferują ręczniki dla gości. W sklepach mamy również dostępne szybkoschnące ręczniki z mikrofibry, która też są świetną opcją, jeśli mamy mało miejsca w bagażu. Antyperspirant do stóp to również ważny zakup – dbamy o świeże buty oraz stopy.
  3. Elektronika – jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami z toną sprzętu, w dzisiejszych czasach na pamiątkowe zdjęcia w zupełności wystarczy nam telefon. Warto także zaopatrzyć się w dobrej jakości powerbank, który zawsze uratuje nas, gdy nie będziemy mieli dostępu do prądu. Warto też mieć ładowarkę najlepiej z kilkoma portami USB, by móc ładować kilka urządzeń jednocześnie.
  4. Apteczka – powinny znaleźć się w niej leki, które przydadzą się nam w nagłej sytuacji. Leki przeciwbólowe i na zatrucie pokarmowe. Nawet jeśli dbasz o to co jesz i pijesz, inna flora bakteryjna w danym kraju może stanowić wyzwanie dla jelit. Nie bierzcie jednak całych opakowań, wystarczy kilka listków tabletek.
  5. Ubezpieczenie turystyczne – nigdy nie warto oszczędzać na zdrowiu, W każdej podróży zagranicznej miej wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Szczególnie poza UE, koszty leczenia potrafią sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych za dzień! Dzięki ubezpieczeniu nie musimy się nimi martwić, a najtańsze możemy porównać pod tym linkiem.

Wspaniała wiadomość dla podróżujących autokarem jest taka, że zwykle, u większości przewoźników bagaż główny jest wliczony w cenę biletu. Zwykle jest to duża walizka, o wadze średnio do 20kg. Jest to spore ułatwienie w pakowaniu. W porównaniu do linii lotniczych, gdzie za bagaż główny trzeba zawsze dopłacać bardziej opłaca się ograniczać pakowanie. Jednak stopniowe zmniejszanie bagażu zaskakująco wpływa na nasz komfort podróży. Po pierwsze taki minimalizm sprawia, że w podróży dźwigamy po prostu mniej – szczególnie jeśli robimy krótkie wypady weekendowe czy „city break”.

Autor: Karol Dzieciątko
Pasjonat podróży, w szczególności tych autobusowych.
Masz uwagi, komentarze, inspiracje? Napisz do mnie na karol@aura.pl